Baszta Rycerska Wodzisław Śląski
Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śląskim to neogotycka, około 20-metrowa baszta zbudowana w latach 1867-1868 na historycznym Grodzisku w lesie miejskim przez Edwarda Braunsa, ówczesnego właściciela miasta. Po śmierci Braunsa w 1881 roku baszta przeszła w ręce wodzisławskich kupców Stefana Krzystka i Jana Kowola, którzy urządzili w niej punkt widokowy oraz restaurację.
Baszta cieszyła się popularnością, a w dniu otwarcia weszło na nią aż 338 osób. Niestety, po 1938 roku zaczęła popadać w ruinę, aż do 1991 roku, gdy Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej podjęło starania o jej odbudowę. Po remoncie w 1991 roku baszta stała się ponownie punktem widokowym, a na jej czterech poziomach prezentowano prace lokalnych artystów i zabytki.
Po kolejnych 13 latach, w czerwcu 2004 roku, baszta została podpalona przez nieznanych sprawców i ponownie popadła w ruinę. Spory własnościowe utrudniały remont zabytku, ale ostatecznie miasto Wodzisław Śląski podjęło się jego odbudowy. W 2012 roku zostały wyremontowane mury i elewacja zewnętrzna, a latem 2020 roku rozpoczęto kolejny etap rewitalizacji, który miał przywrócić baszcie funkcję wieży widokowej. Prace zostały ukończone w 2021 roku i tym samym został przywrócony baszcie jej historyczny blask i znaczenie jako atrakcji turystycznej.