Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec, położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Podzamcze, to ruiny należące do systemu Orlich Gniazd. Wznosi się na Górze Zamkowej, najwyższym punkcie Jury, na wysokości 515,5 m n.p.m. Zamek został zbudowany w XIV-XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków i znajduje się na popularnym Szlaku Orlich Gniazd, będąc atrakcją turystyczną dostępną do zwiedzania.
Pierwsze umocnienia w tym miejscu powstały za panowania Bolesława Krzywoustego, ale zostały zniszczone w czasie najazdu tatarskiego w 1241 r. W miejsce drewnianego grodu król Kazimierz Wielki zbudował zamek murowany, który później przeszedł w ręce Włodków z Charbinowic. Warownia, dobrze wkomponowana w naturalne skały, była trudna do zdobycia dzięki swoim naturalnym i sztucznym fortyfikacjom.
W XIV wieku zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli, przechodząc przez ręce polskich rodów szlacheckich i magnackich. W XVI wieku Seweryn Boner rozbudował warownię, przekształcając ją w renesansowy zamek. W czasie potopu szwedzkiego (1655-1657) zamek został zniszczony, a kolejne zniszczenia przyniosły pożary w 1702 r. Po tych wydarzeniach nie podjęto już jego odbudowy, a do 1810 r. opuścili go ostatni mieszkańcy. Prace konserwatorskie, które miały na celu zabezpieczenie ruin, rozpoczęto dopiero w 1949 r. i zakończono w 1973 r.
Na rynku w Podzamczu znajduje się kaplica, wybudowana z elementów pochodzących z zamku. W jej wnętrzu można zobaczyć fragmenty renesansowych detali, w tym kulę armatnią, która trafiła w zamek podczas potopu szwedzkiego.